Dokumentujemy jak jemy

Twórcy dokumentalni poruszają w swoich filmach bardzo szeroką tematykę. Od polityki, spraw społecznych, obyczajowych, biografii, aż po… jedzenie. Tematem dokumentu może być właściwie wszystko. Oto kilka najbardziej popularnych filmów dokumentalnych, poruszających problematykę zdrowego, bądź niezdrowego jedzenia oraz nawyków żywieniowych.

„Super size me” reż. Morgan Spurlock

Ten film to  jeden z najgłośniejszych i najbardziej kontrowersyjnych dokumentów. Obraz Spurlocka powstał szesnaście lat temu i jako jeden z pierwszych poruszył temat skutków stołowania się w fast-foodach.

Chociaż wiedza o szkodliwości śmieciowego jedzenia jest powszechna, to Spurlock udowodnił, że obraz jest wart więcej niż tysiące słów.

Reżyser filmu – amerykański dziennikarz- Morgan Spurlock postanowił przez miesiąc odżywiać się jedynie w popularnej sieci fast foodów z żółtymi łukami w logo.

Wszystkie zmiany zachodzące w jego organiźmie były na bieżąco monitorowane przez lekarzy.

Reżyser i zarazem główny bohater „Super size me” w momencie eksperymentu miał zaledwie 34 lata.

Jednak lekarz, który czuwał nad stanem zdrowia Spurlock`a, czuł się w obowiązku przygotować go na wypadek objawów zawału serca.

Spurlock po miesiącu jedzenia w fast-foodzie przytył 11 kilogramów. Zaczął cierpieć na wahania nastrojów, bóle głowy i stany depresyjne. Pod koniec miesiąca o mało nie przerwał zdjęć. Jego stan zdrowia znacznie się pogorszył. Spurlock miał poważne problemy z sercem. Gwałtownie spadła też jego kondycja.

Oczywiście „Super size me” to przede wszystkim film, który ma przyciągnąć uwagę widza. Stąd na ekranie nie brak reżyserskich sztuczek. Spurlock reguralnie zdaje widzowi relację ze swojego samopoczucia, wysłuchuje ostrzeżeń lekarzy, a nawet wymiotuje hamburgerem na wizji. 

Mimo pewnego efekciarstwa, film porusza poważny problem i wywołał niemałe kontrowersje.

Filmy jednak potrafią zmieniać świat.

W ramach walki z otyłością wśród dzieci, w niektórych stanach napoje gazowane i fastfoody zniknęły ze szkół. 

 „Super size me”  Morgan`a Spurlock`a  zdobył nominację  do Oscara i został uhonorowany nagrodą za Najlepszą Reżyserię na Festiwalu Sundance.

„Super size me 2” reż. Morgan Spurlock.

Trzy lata temu na Festiwalu Filmowym w Toronto Spurlock pokazał drugą część „Super size me”. Tym razem reżyser postanowił sprawdzić, jakie warunki formalne trzeba spełnić, żeby założyć restaurację fast-food. Spurlock bada regulacje prawne dotyczące żywności w założonej na potrzeby filmu restauracji „Holy chicken”.

W związku z przyznaniem się Spurloka do niestosownych zachowań o charakterze seksualnym, film na jakiś czas zniknął, ostatecznie trafił jednak do amerykańskich kin i obiegu sieciowego.

„The Game Changers” reż. Louie Psihoyos.

 Ten film to apoteoza weganizmu. O produkcji jest bardzo głośno na zachodzie, a pod jego wpływem kolejne gwiazdy decydują się na wegański „coming out”.  „The Game Changers” to dokument pokazujący historie sportowców, którzy porzucili mięso na rzecz diety roślinnej. Producentem wykonawczym jest James Cameron, a w produkcję zaangażowali się także Arnold Schwarzenegger, Lewis Hamilton oraz Jacki Chan. 

Film opowiada m.in. historię James`a Wilks`a – byłego zawodnika MMA i trenera sztuk walki, który zerwał wiązadła krzyżowe w obu kolanach. Poszukując diety, która przyspieszy powrót do zdrowia, zaczął interesowac się weganizmem. Widz obserwuje jak dieta wegańska zmienia Wilksa, ponadto jak pracuje i jakie wyniki osiąga jeden z najsilniejszych ludzi świata – strongam Patrik Baboumian.

Strongman swoje sukcesy zawdzięcza właśnie stosowaniu diety wegańskiej. Podobnie jak Dotsie Bausch – amerykańska kolarka sportowa, której kariera nabrała rozpędu po przejściu na weganizm.

O korzyściach jakie niesie dieta wegańska mówią Lewis Hamilton i Arnold Schwarzenegger.

Twórców „The Game Changers” interesuje weganizm jako droga do rozwoju sportowego i poprawy stanu zdrowia.

W filmie grupa strażaków przechodzi na tygodniowa dietę wegańską. Wszyscy uczestnicy eksperymentu chudną kilka kilogramów, a ich wyniki badań poprawiają się. 

„The Game Changers” zawiera też ciekawostki naukowe i porusza problem przemysłowej hodowli zwierząt, jednak największe wrażenie na widzu robi zderzenie diety wegańskiej z sukcesami popularnych sportowców. 

„The Game Changers” dostępny jest na platformie Netflix. 

Pozostań w kontakcie

Zapraszamy do kontaktu i zachęcamy do komentowania :)